دفتر حقوقی

تحصیل در کانادا

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

وکیل تحصیل در کانادا
ویزای تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در این نوشتار بررسی میشود:

مدت زمان تقریبی مطالعه: 25 دقیقه

در این نوشتار به موضوعات زیر میپردازیم :

تحصیل در کانادا بطور خلاصه

کانادا کشوری است در قاره آمریکای شمالی و به همسایگی آمریکا که دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه است که حدود 10 میلیون کیلومترمربع وسعت و بالغ‌بر 37 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور یکی مهاجرپذیرترین کشورهای حال حاضر جهان است که با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور، به یکی از مقاصد جذاب جهت مسافرت و همچنین تحصیل تبدیل شده است.

از ویژگی‌های مثبت این کشور که از کانادا مقصدی جذاب برای دانشجویانی که قصد تحصیل دارند، ساخته است می‌توان اشاره کرد به زبان رسمی این کشور که انگلیسی بوده و در بعضی از ایالت‌ها نیز فرانسوی است؛ اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی و کیفیت بالای زندگی در این کشور؛ همسایگی با کشور آمریکا؛ داشتن محیطی با انواع فرهنگ‌های مختلف؛ داشتن یکی از برترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزش‌وپرورشی در دنیا؛ امکان اخذ مجوز کار پس از تحصیل در این کشور؛ زیبایی‌های طبیعی و بی‌نظیر کشور کانادا؛ آب‌وهوای متخلف در مناطق مختلف این کشور و …

لازم به ذکر است که با توجه به ناآرامی‌های این چند سال اخیر ایران و برخی از کشورهای همسایه از جمله عراق، شرایط اخذ ویزای کانادا برای متقاضیان ایران و این کشورها شدیداً سخت‌گیرانه‌تر شده، به این علت که با توجه به اتفاقات اخیر، مأموران ویزای کانادا با این ذهنیت که متقاضیان جهت پناهندگی در کانادا درخواست ویزا می‌دهند و قصد بازگشت به کشور خود را ندارند، اقدام به ریجکت درخواست ویزا می‌کنند.

همچنین جالب است بدانید که با توجه به آمارهای منتشر شده، حدود 30% درخواست‌های ویزای کانادا با ریجکتی مواجه می‌شوند که حدود 75% از این تعداد را شهروندان کشورهای ایران، افغانستان، یمن و سوریه تشکیل می‌دهند.

بنابراین با توجه به تعداد بالای درخواست دهندگان جهت دریافت ویزای کانادا و سخت‌گیری شدید کشور کانادا برای صدور ویزا، لازم است که تمامی مراحل درخواست ویزا را منظم و دقیق طی کنید و همچنین مدارک لازم را به نحو تمام و کمال تهیه نمایید.

بدیهی است که درخواست ویزای کانادا برای افراد عادی به دلیل آشنایی نداشتن با مراحل، قوانین و روش‌های دریافت ویزا، سختی‌هایی را در پی خواهد داشت و حتی ممکن است به علت ناقص بودن مدارک و عدم تأیید توسط کشور مربوطه، درخواست ویزا با ریجکت شدن همراه شود که درنتیجه آن شخص باید به ریجکتی درخواست اعتراض نماید که این امر نیز پیچیدگی‌های مخصوص خود را خواهد داشت.

بنابراین بهتر است برای درخواست انواع ویزای کانادا از جمله ویزای تحصیلی، به وکلای متخصصی که تجربه کافی در جهت اخذ ویزای کانادا داشته و با تمامی مراحل و قوانین و شرایط درخواست ویزا آشنایی کامل دارند مراجعه نمایید تا شما را در مسیر اخذ ویزا به خوبی راهنمایی کنند.

وکیل تحصیلی در کانادا

خدمات ما در زمینه وکالت تحصیل در کانادا

وکلای متخصص مهاجرت به کانادا موسسه حقوقی عدل داد، آماده خدمت‌رسانی به شهروندان محترم جهت ارائه مشاوره و قبول وکالت برای مهاجرت و درخواست ویزای کانادا جهت تحصیل در این کشور می‌باشند.

ویژگی‌های وکلای متخصص موسسه حقوقی عدل داد در زمینه مهاجرت و ویزای تحصیلی کانادا:

 • رضایت مشتریان سابق از خدمات موسسه حقوقی عدل داد.
 • اخذ سالانه صدها پرونده مهاجرت جهت تحصیل در کانادا که ناشی از اعتماد موکلین به موسسه حقوقی عدل داد است.
 • مشاوره صحیح، کامل و جامع وکلای موسسه حقوقی عدل داد برای کسب اطلاعات موکلین و آگاهی بیشتر جهت مهاجرت به کانادا.
 • راهنمایی دقیق موکلان جهت آماده‌سازی منظم و مناسب مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا.
 • معرفی روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا با توجه به خواسته‌های متقاضیان و با آگاهی از آخرین قوانین و مقررات مربوطه.
 • راهنمایی دقیق افراد با اشراف کامل به موضوعات اخذ ویزا، روادید سفر و گردشگری و …
 • پشتیبانی از افراد در تمامی مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا.
 • ارائه مشاوره و قبول وکالت در خصوص پر کردن فرم‌های درخواست ویزای تحصیلی.
 • قبول وکالت جهت تعیین وقت سفارت کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی.

در صورت تمایل به ارائه مشاوره و قبول وکالت وکلای متخصص تحصیل و ویزای تحصیل در کانادا موسسه حقوقی عدل داد، با اطلاعات موجود در سایت با ما ارتباط برقرار نمایید.

در ادامه به بررسی تفصیلی تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی در این کشور خواهیم پرداخت.

مزایای ما

وکیل تحصیل در کانادا

وکلای پایه یک دادگستری

تمام وکلای ما از وکلای طراز اول پایه یک دادگستری می باشند. و سالها تجربه در تخصص خود دارند.
بهترین وکیل تحصیلی کانادا

عضو کانون وکلای دادگستری

تمام وکلای ما عضو کانون وکلای دادگستری می باشند که بالاترین درجه اعتبار قضایی را داراست.
وکیل ویزای تحصیلی کانادا در تهران

استفاده از مشاورین متخصص

مشاورین ما: حقوق دانان بازنشسته وزارت امور خارجه، اساتید دانشکده حقوق، دفاتر مهاجرت در اروپا و کانادا
وکیل تحصیلی کانادا

بررسی پرونده بصورت جمعی

تمام پرونده های موکلین بصورت جمعی از بهترین وکلای متخصص بررسی میشود تا بهترین نتیجه دریافت شود.
ویزای تحصیل در کانادا

حفاظت از پرونده شما

پرونده تمام موکلین کاملاً محرمانه بوده و هیچ اطلاعاتی به شخص، شرکت و یا نهاد خاصی داده نمیشود.
وکیل ویزای تحصیلی کانادا

حق الوکاله منصفانه

حق الوکاله دریافتی با توجه به خدمات و استفاده از بهترین وکلای طراز اول و بهترین مشاورین کاملاً منصفانه می باشد.
بهترین وکیل تحصیل در کانادا

پیگیری مستمر

از همان روز بستن قرارداد، کار روی پرونده شروع میشود و بدون وقفه تا حصول نتیجه ادامه می یابد.
ویزای تحصیلی کانادا

گزارش دهی منظم

وکلای ما به موکلین بصورت منظم گزارش پیشرفت کار ارائه میدهند تا موکلین در جریان کامل پرونده باشند.
وکیل تحصیلی کانادا در تهران

سریعترین نتیجه

بعلت پیگیری وکلا و مشورت جمعی و همینطور تجربه مشاورین ما، سریع ترین نتیجه را در این مرکز خواهید گرفت.
تماس وکیل تحصیلی در کانادا

و یا با شماره زیر تماس بگیرید تا زمان اولین جلسه رو تعیین نمایید:

47623 – 021  (۲۰ خط ویژه)

54 30 300 – 0930 

پاسخگو ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر

تحصیل در کانادا

کشور کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده و 9.98 میلیون کیلومتر وسعت دارد که باعث شده دومین کشور پهناور جهان شناخته شود. با این حال جمعیت این کشور حدود 37 میلیون نفر است که مشخص می‌شود تراکم جمعیت در کانادا بسیار کم و مناسب می‌باشد.

مدارس کانادا از محبوب‌ترین مدارس جهان بوده که به علت پیشرفته بودن سیستم آموزش‌وپرورش این کشور، مقصدی جذاب برای تحصیل فرزندان می‌باشد.

کانادا دارای 13 ایالت مستقل بوده که تمامی آن‌ها به صورت مجزا در خصوص مسائل آموزشی تصمیم‌گیری می‌نمایند و مدیریت و اجرای مسائل آموزشی بر عهده مقامات دولتی هر ایالت است.

بر اساس آمارهای ارائه شده، هر ساله بیش از 200,000 دانشجوی بین‌المللی برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می‌کنند و کشور کانادا طی چندین سال پیاپی، در رتبه اول کشورهای پیشرفته‌ای قرار گرفته که بیشترین میزان بودجه¬ی خود را در بخش آموزش و تحقیق کشور خرج می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دلایل دانشجویان برای تحصیل در کانادا، کیفیت بالای تحصیلات در این کشور است، کانادا یکی از مدرن‌ترین و بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را به خود اختصاص داده که این سیستم در ایالت‌های متخلف این کشور با یکدیگر متفاوت است.

به‌طورکلی، در کانادا از 5 سالگی آموزش اجباری از دوره‌ی پیش‌دبستانی آغاز می‌شود و دوران دانش‌آموزی افراد تا حدود 13 سال به طول خواهد انجامید.

مدارس کانادا به ترتیب شامل مدارس ابتدایی، راهنمایی، دوره اول دبیرستان و دوره دوم دبیرستان می‌باشد که دانش‌آموزان با توجه به سن خود، در این مقاطع به تحصیل می‌پردازند.

حدود سنی برای تحصیل در این مقاطع عبارت است از:

 • 2 الی 5 سال: مهدکودک یا پیش‌دبستانی؛
 • 6 الی 11 سال: ابتدایی؛
 • 12 الی 14 سال: دوره اول دبیرستان؛
 • 15 الی 18 سال: دوره دوم دبیرستان.

دانش‌آموزان برای فارغ التحصیل شدن از دبیرستان‌های کانادا، باید 80 واحد درسی را در سه سال تحصیل خود پاس کنند. دبیرستان‌های این کشور، علاوه بر اینکه دانش‌آموزان را در سطح بالایی از نشر علمی قرار می‌دهند، در مهارت‌های اجتماعی، هنری، موسیقی، ورزش و ارتباطات نیز فعالیت می‌کنند که این امر باعث می‌شود فارغ‌التحصیلان کانادا در چندین زمینه مهارت کسب کنند و چشم‌انداز روشنی برای آینده شغلی، تحصیلی و زندگی خود متصور شوند.

همچنین، دانش‌آموزان برای تحصیل در دبیرستان‌های کانادا، لزومی به داشتن مدرک زبان ندارند؛ زیرا پس از ورود دانش‌آموز به مقطع دبیرستان، سطح زبان آن‌ها توسط مسئولان آموزش‌وپرورش سنجیده شده و دوره‌های متناسب با سطح دانش زبان آن‌ها برایشان برگزار خواهد شد. به علاوه برای اطمینان از توانایی برقراری ارتباط دانش‌آموز با محیط اطراف خود، آن‌ها را به کلاس‌های عادی فرستاده یا در کنار دوره‌های آموزش زبان، کلاس‌های فشرده زبان و دوره‌های فشرده مکالمه برای آن‌ها برگزار می‌کنند.

یکی دیگر از مزیت‌های کشور کانادا برای تحصیل این است که این کشور، امکان همراهی والدین با فرزندان خود را فراهم کرده است؛ به این صورت که دانش‌آموزان تا قبل از رسیدن به سن قانونی، جهت اسکان و اقامت درصورتی‌که حداقل یکی از والدین (پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ) او را همراهی نکند، می‌تواند با یکی از اقوام خود که در کانادا ساکن است زندگی کند و یا اینکه همراه با یک خانواده کانادایی در این کشور زندگی کند.

محصلان پس از اتمام دوران مدرسه، با توجه به علایق خود به ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا می‌پردازند.

در کانادا، برخلاف کشور آمریکا که به مدارس محلی یا اجتماعی کالج میگویند، منظور از کالج، مؤسساتی است که جهت ارائه آموزش‌های فنی و با هدف رشد اقتصادی کانادا فعالیت می‌کنند و برنامه‌های مطالعاتی کالج‌های کانادا، بر اساس شرایط و روند بازار کار این کشور و نیازهای کارفرمایان در کانادا تعیین خواهد شد.

بنابراین می‌توان گفت در کانادا، کالج‌ها عموماً به ارائه مهارت‌های اشتغالی خاص و آموزش‌های حرفه‌ای و تجاری می‌پردازند. کالج‌ها معمولاً در کلاس‌هایی با تعداد دانش‌آموزان کم تشکیل می‌شوند تا تعامل میان آموزندگان و دانشجویان بیشتر شده و بیشتر به کارهای عملی بپردازند.

کالج‌ها تحت نظارت دانشگاه‌های کانادا فعالیت می‌کنند و در سه مقطع تحصیلی «کاردانی، کارشناسی و گواهینامه» فعالیت می‌کنند.

از نکات مثبت کالج برای خارجیان این است که نیازی به مدرک زبان ندارد و اشخاص می‌توانند حین تحصیل در کالج، دوره‌های زبانی خود را بگذرانند.

شهریه کالج‌های کانادا میان 15 الی 20 هزار دلار در سال متغیر است و به کالج موردنظر و همچنین رشته تحصیلی بستگی دارد.

در کنار کالج، دانشگاه‌های کانادا قرار دارند که از نظر علمی مستقل می‌باشند و بیشتر در زمینه مهارت‌های تحلیلی (توانایی درک و استفاده از کلمات) و برنامه‌های آموزش و حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. در دانشگاه‌های کانادا، متقاضیان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل می‌پردازند که تکمیل هر کدام از این مقاطع 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد.

متقاضیان جهت تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، به مدرک زبان آیلتس (زبان انگلیسی) برای ایالات انگلیس زبان و یا مدرک PTE (زبان فرانسوی) برای ایالات فرانسوی زبان نیاز دارند که با توجه به رشته انتخابی و دانشگاه موردنظر، نوع مدرک یا نمره¬ی مورد نیاز تغییر می‌کند.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا تقریباً گران‌تر از تحصیل در کالج‌های این کشور است و از 20 الی 80 هزار دلار در سال متغیر است، اما امکان استفاده از کمک‌های مالی دانشگاه در مقاطع فوق‌لیسانس یا دکترا وجود دارد. لازم به ذکر است که کسانی که دارای مدرک تحصیلی بوده و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارند، باید مدرک خود را به تائید سیستم WES برسانند.

در آخر پیشنهاد می‌شود که اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارید، از طریق کالج‌های این کشور اقدام نمایید اما اگر جهت ارتقا دانش و اخذ مدارک تحصیلی معتبر قصد ادامه تحصیل دارید، بهتر است از طریق دانشگاه‌های این کشور اقدام نمایید.

همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان می‌توانند با اخذ «فاند» از کمک هزینه‌های تحصیلی به صورت کل شهریه یا بخشی از آن بهره‌مند شوند که همان‌طور که گفته شد، این امکان فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و پست دکترا وجود دارد. در غیر این صورت و با اخذ نامه پذیرش، پرداخت تمامی هزینه‌های تحصیلی با خود دانشجویان خواهد بود.

دانشجویانی که قصد کار حین تحصیل داشته باشند، می‌توانند بدون نیاز به اخذ مجوز اشتغال، به صورت پاره‌وقت و تا 20 ساعت در طول هفته و در ایام تعطیلات به صورت تمام‌وقت کار کنند.

درصورتی‌که دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی قصد ماندن در کانادا و کار در این کشور را داشته باشند، باید درخواستی برای صدور مجوز PGWP (برنامه مجوز کار پس از فراغت از تحصیل) ارائه دهند و در صورت اخذ این مجوز، می‌توانند برای مدت 3 سال به کار در این کشور بپردازند.

اخذ مجوز فوق می‌تواند به شانس اخذ اقامت دائم افراد کمک کند؛ به این صورت که اگر این افراد قصد اقامت دائم در این کشور را داشته باشند، می‌توانند با تکیه بر کار خود در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی، صلاحیت لازم برای اقامت دائم در کانادا از طریق Express Entry (برنامه ورود سریع نیروی متخصص) را کسب کنند.

معرفی برترین دانشگاه‌های کانادا

به نقل از موسسه QS، 10 دانشگاه برتر کشور کانادا عبارت‌اند از:

 1. دانشگاه تورنتو؛ رتبه جهانی: 29
 2. دانشگاه مک گیل؛ رتبه جهانی: 35
 3. دانشگاه بریتیش کلمبیا؛ رتبه جهانی: 51
 4. دانشگاه آلبرتا؛ رتبه جهانی: 113
 5. دانشگاه مونترال؛ رتبه جهانی: 137
 6. دانشگاه مک مستر؛ رتبه جهانی: 140
 7. دانشگاه واترلو؛ رتبه جهانی: 173
 8. دانشگاه وسترن انتاریو؛ رتبه جهانی: 211
 9. دانشگاه کلگری؛ رتبه جهانی: 233
 10. دانشگاه کوئینز؛ رتبه جهانی: 239

اعتبار جهانی کانادا

 • کانادا تحصیلکرده ترین کشور جهان بوده و بیش از نیمی از جمعیت این کشور مدارای مدارک دانشگاهی هستند.
 • مدارک صادر شده از دانشگاه‌های کانادا، در سراسر جهان معادل مدارک صادره از آمریکا و یا کشورهای مشترک‌المنافع است.
 • داشتن دانشگاه‌های معتبر و برجسته، شهرهای دانشجویی پویا و سبک زندگی با نظم و انضباط کانادایی.
 • دانشگاه‌های کانادا با کسب امتیاز 90.2 در میان دانشگاه‌های دنیا در رتبه پنجمین کشور برتر جهت تحصیل قرار دارد. این امتیاز بر اساس معیارهایی از قبیل قدرت نظام آموزشی، دسترسی، رهبری و حاکمیت دانشگاه‌ها و زمینه‌های اقتصادی اعطا می‌شود.
 • بر اساس داده‌هایی که از دفتر آموزش بین‌المللی کانادا (CBIE) ارائه شده، این کشور یکی از جذاب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان جهانی به علت مقرون‌به‌صرفه بودن، داشتن امنیت و فرصت‌های شغلی می‌باشد.
 • کشور کانادا از نظر سازمان ملل متحد همواره یکی از بهترین مکان‌های جهان برای زندگی و جزء 10 کشور برتر از لحاظ کیفیت زندگی می‌باشد.
 • به نقل از U.S. News & World Report، سیستم آموزشی و تحصیلی کانادا در سال 2019 در رتبه سومین کشور برتر از این لحاظ بوده است.
 • در سایت U.S. News & World Report، کانادا در رتبه اول رده‌بندی برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی در سال 2019 قرار دارد.
 • بر اساس گزارش OECD، کشور کانادا بالاترین کیفیت آموزشی دنیا را داشته و 5 موسسه از معتبرترین مدارس تجاری دنیا در این کشور قرار دارد.
 • شهر مونترال کانادا، رتبه ششم هوشمندترین شهرهای دنیا را در سال 2018 کسب کرد و به نقل از موسسه QS در رتبه چهارم بهترین شهر برای تحصیل در همان سال قرار گرفت و همچنین بر اساس گزارش شرکت Nestpick به عنوان دومین شهر برتر جهان برای زندگی جوانان در سال 2018 انتخاب شد.
 • کشور کانادا در رتبه چهارمین کشور برتر از نظر شرایط زندگی و موقعیت شغلی به نقل از موسسه HSBC قرار دارد.
 • کشور کانادا بر اساس گزارش شاخص جهانی صلح تهیه شده توسط موسسه مطالعاتی اقتصاد و صلح، در رتبه هفتمین کشور مهربان جهان شناخته شده است.
 • این کشور در لیست کشورهای J20، بهترین کشور برای تجارت بوده و همواره در لیست 5 کشور برتر اقتصادی در گروه کشورهای J7 بوده است.
 • در آخرین رتبه‌بندی‌های ارائه شده کشور کانادا در جهان، بیش از 90% از تحقیقاتش به عنوان پیشرو در سطح جهانی و بین‌المللی بوده است.
 • امکان اقدام به دریافت اقامت دائم برای دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌های کشور کانادا موفق به اخذ مدرک شده‌اند و تجربه کار در این کشور را دارند وجود دارد.
 • مطابق رتبه‌بندی جهانی سایت Univesitas 21، کشور کانادا ششمین کشور برتر در زمینه کیفیت تحصیلات آموزش عالی در سال 2019 اعلام شد.
 • بر اساس آمارهای رسمی، حدود 94% از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا مشغول به کار می‌باشند که حدود 80% آنان شغلی متناسب و مرتبط با مدرک تحصیلی خود دارند.
 • به نقل از موسسه گالوپ، کانادا در رده‌بندی شادترین کشورهای جهان در رتبه نهم در سال 2019 قرار دارد. این رده‌بندی بر اساس معیارهایی از قبیل امید به زندگی و رشد اقتصادی کشورها به دست تنظیم می‌شود.
 • بر اساس گزارش جهانی شاخص رفاه که سالانه از سوی موسسه لگیتم (تالار فکر واقع در لندن) ارائه می‌شود، کانادا در رتبه ششم برترین کشورهای مرفه جهان در سال 2018 قرار گرفت.

مزیت‌های تحصیل در کانادا

 • با وجود کیفیت بالای آموزش و استانداردهای زندگی در کانادا، هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی کمتر از کشورهایی مثل آمریکا و استرالیا و انگلستان می‌باشد.
 • دانشجویان بین‌المللی پس از پایان تحصیل در کانادا از شانس بیشتری برای اخذ اقامت نسبت به سایر کشورهای دنیا برخوردارند.
 • زمان تحصیل افراد در کانادا به عنوان روزهای اقامت در راستای اخذ پاسپورت کانادایی محسوب شده و امکان شهروند کانادا شدن اشخاص را افزایش می‌دهد.
 • امکان استفاده از معافیت مالیاتی پس از تحصیل در کانادا تا حدود 70% در برخی از ایالت‌های کانادا وجود دارد که باعث استرداد شهریه پرداختی به فارغ‌التحصیلان می‌شود.
 • دانشجویان امکان کار حین تحصیل در کانادا را خواهند داشت؛ به این صورت که در تعطیلات به صورت نامحدود و در ایام درسی و حین تحصیل، به مدت پاره‌وقت و 20 ساعت در هفته می‌توانند کار کنند.
 • خانواده دانشجویانی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند برای اخذ ویزای کاری شانس بیشتری خواهند داشت.
 • فرزندان دانشجویانی که در کانادا مشغول تحصیل هستند می‌توانند به صورت رایگان در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند.
 • امکان تحصیل با زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در این کشور وجود دارد.
 • پس از اخذ ویزای تحصیلی امکان تغییر رشته و حتی دانشگاه نیز وجود دارد.
 • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.
 • کانادا کشوری چندزبانه با فرهنگ‌های مختلف بوده که تحصیل در این کشور را به فرصتی استثنائی برای گسترش مهارت‌های زبانی و فرهنگی برای تصاحب شغل مناسب در بازار کار این کشور تبدیل می‌کند.
 • کالج‌های خصوص و دولتی و دانشگاه‌های کانادا از اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار می‌باشند.
 • سیستم آموزش‌وپرورش کانادا از مشوقان اصلی تحصیل و مطالعه¬ی چند رشته‌ای بوده و همواره در پی گسترش مهارت‌های انتقال‌پذیر؛ مانند تفکر خلاق، کار گروهی و ارتباطات اجتماعی است و برای تحقق این اهداف از جدیدترین فناوری‌ها و رسانه دیجیتال بهره می‌برند.
 • امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا با درخواست مجوز کار (PGWP) وجود دارد.
 • داشتن مجوز کار کانادا به افراد این اجازه را می‌دهد که برای حداکثر 3 سال به صورت تمام‌وقت در این کشور به کار بپردازند و با ایجاد سابقه کاری مرتبط با رشته¬ی تحصیلی و حضور بیش از 5 سال در خاک این کشور، برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.
 • دانشگاه‌های کانادا درعین‌حال که تمرکز بر مقوله تحقیقات کاربردی و صنعت محور دارند، دارای بیش از 5000 قرارداد همکاری مشترک جهانی بوده که باعث ایجاد چشم‌اندازهای کاری بسیار قوی در بازار کار کانادا برای فارغ‌التحصیلان می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیل در کانادا (Canadian Study Permit) را دریافت کنند که در طول اقامت، همان کاربرد ویزای دانشجویی را دارد. لازم به ذکر است که اخذ این مجوز، برای افرادی که برنامه آن‌ها کمتر از 6 ماه به طول می‌انجامد نیازی نیست اما بهتر است برای اخذ آن اقدام شود؛ زیرا ممکن است پس از این مدت، متقاضی قصد تحصیل در برنامه‌های دیگری داشته باشد که بدون داشتن مجوز تحصیل، مجاز به این امر نخواهد بود و باید کشور را ترک کند.

با داشتن این مجوز، امکان کار به صورت هم‌زمان با تحصیل و پاره‌وقت تا 20 ساعت در هفته وجود دارد.
برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا، امکان درخواست هم به صورت آنلاین و هم به صورت درخواست کتبی وجود دارد که پیشنهاد می‌شود برای صرفه‌جویی در وقت، به صورت آنلاین اقدام به درخواست نمایید؛ برای این امر، علاوه بر داشتن کارت اعتباری یا دبیت کارت، باید نسخه الکترونیکی مدارک لازم را از طریق اسکنر یا دوربین آماده نمایید.

اما برای درخواست کتبی، می‌توان فرم‌های مربوطه را از وب‌سایت اداره شهروندی و مهاجرت کانادا دریافت کرد و توصیه می‌شود که قبل از ارسال فرم‌های تکمیل شده و درخواست کتبی، به زمان مقرر شده برای بررسی درخواست‌ها دقت نمایید تا به علت ضیق وقت دچار مشکل نشوید.

برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا باید فرایند زیر را طی کنید:

 1. دریافت نامه پذیرش (یا فاند) از یک موسسه تحصیلات تکمیلی معتبر، با داشتن استانداردهای لازم. دانشجویانی که قصد تحصیل در ایالت کبک را دارند، علاوه بر نامه پذیرش، باید گواهی پذیرش از دولت کبک (CAQ) را پیش از درخواست مجوز تحصیل در کانادا دریافت کنند.
 2. سپس متقاضیان باید بسته¬ی درخواست ویزای دانشجویی کانادا را از طریق تماس با اداره ویزای کانادا یا سفارت یا کنسولگری کانادا و یا وب‌سایت CIC دریافت نمایند؛ برای این امر، باید در وب‌سایت CIC به سؤالاتی در خصوص خودتان پاسخ دهید. پاسخ‌های شما مشخص می‌کند که آیا شرایط لازم برای درخواست آنلاین مجوز تحصیل در کانادا را دارید یا خیر و اینکه در صورت داشتن شرایط، چه مدارکی را باید آماده نمایید.
  در صورت واجد شرایط بودن، یک چک‌لیست با اعتبار 60 روزه دریافت می‌کنید که راهنمای افراد برای ثبت آنلاین درخواست می‌باشد؛ این لیست شامل مواردی از قبیل راهنمای درخواست، برآورد شهریه‌ها، فهرست مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام و دیگر راهنمایی‌های لازم برای مراحل بعدی.
 3. متقاضیان باید پس از تهیه مدارک موردنیاز، اقدام به ساخت یک حساب کاربری در سایت مذکور با نام MyCIC نمایند تا بتوانند چک‌لیست خود را در آن وارد کنند که در آن حساب، لیست مربوط به مدارک نیز ارائه خواهد شد. پس از آپلود مدارک در حساب خود و پس از آماده‌سازی نهایی مدارک و فرم‌های درخواست و پرداخت هزینه‌های لازم، باید درخواست کامل خود را در این سایت ثبت نمایید.
 4. درصورتی‌که درخواست ویزای شما تائید شود، معرفی‌نامه مبدأ ورود یا POE دریافت خواهید کرد.پیشنهاد می‌شود که حدود 4 تا 6 ماه پیش از شروع ترم تحصیلی خود، برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایید. مدارک عمومی لازم برای این درخواست عبارت‌اند از: (البته ممکن است بعضی ایالت‌ها یا دانشگاه‌ها مدارک متفرقه‌ای نیز درخواست کنند)• پاسپورت معتبر و اسناد مسافرتی
  • نامه پذیرش از موسسه آموزشی
  • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا
  • نامه هدف و انگیزه از تحصیل در کانادا
  • مدرک زبان انگلیسی
  • اظهارنامه سرپرست، درصورتی‌که متقاضی زیر سن قانونی باشد.پس از ثبت درخواست نیاز به ثبت اطلاعات بایومتریک از قبیل انگشت‌نگاری و عکس می‌باشد؛ ازآنجایی‌که مرکز درخواست ویزای کانادا در ایران وجود ندارد، باید به کشور دیگری سفر کرده و مشخصات خود را ثبت نمایید، متقاضیان معمولاً کشور ترکیه را برای این امر انتخاب می‌کنند.

5 نکته مهم جهت تحصیل در کانادا

 1. نامه پذیرش و فاند از سوی دانشگاه یا کالج‌های کانادا صادر شده و فقط به مدرک تحصیلی، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد و ارتباطی با ویزای کانادا که از سوی سفارت کانادا صادر می‌شود و شرایط خاص خود را دارد، ندارند.
 2. پذیرش یا فاند در مقطع پست دکترا، فقط از سوی اساتید و با توجه به شرایط متقاضی صادر می‌شود و برای اخذ آن، متقاضی باید با یکی از اساتید رشته تحصیلی خود در کانادا مکاتبه نماید.
 3. مدرک زبان مورد نیاز، با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می‌باشد.
 4. معدل لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا با توجه به دانشگاه و رشته متفاوت است اما حداقل معدل لازم برای پذیر در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، نمره¬ی 15 می‌باشد که طبیعتاً دانشگاه‌های برتر حداقل معدل‌های بیشتری خواهند داشت.
 5. زبان تدریس در مدارس بین‌المللی کانادا انگلیسی و فرانسوی است ولی در برخی از مدارس کانادا تدریس به صورت دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

3 × 4 =

فهرست
Call Now Buttonتماس برای وقت ملاقات