دفتر حقوقی

ویزای کار آلمان

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان
وکیل ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان در این نوشتار بررسی میشود:

مدت زمان تقریبی مطالعه: 26 دقیقه

در این نوشتار به موضوعات زیر میپردازیم :

کار در آلمان بطور خلاصه

کشور آلمان (جمهوری فدرال آلمان) یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است که در قاره اروپا واقع شده و از ثروتمندترین کشورهای این قاره محسوب می‌شود. این کشور دارای بیش از 357 هزار کیلومترمربع مساحت و حدود 83 میلیون نفر جمعیت دارد که باعث شده پرجمعیت‌ترین کشور قاره اروپا و هفتمین کشور پهناور جهان لقب بگیرد. پایتخت این کشور، برلین واحد پول آن یورو است.

آب‌وهوای کشور آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره‌ای می‌باشد. این کشور ترکیبی از جنگل، دشت، کوه، ساحل و همچنین تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارد که به دشت‌های مرکزی وصل می‌شوند و همچنین این مناطق دارای سواحلی سدبندی شده می‌باشند. مرکز آلمان دارای رشته‌کوه‌های مرکزی است که شمال و جنوب این کشور را از یکدیگر جدا می‌کند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و 16 ایالت دارد؛ بزرگ‌ترین ایالت، بایرن (باواریا) در جنوب و کوچک‌ترین ایالت، برمن در شمال غربی است؛ پرجمعیت‌ترین ایالت، نوردراین وستفالن با حدود 17 میلیون و سپس ایالت‌های بایرن و بادن وورتمبرگ با 12 و 10 میلیون جمعیت می‌باشد. این کشور همچنین عضو سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه پنج و گروه هشت نیز می‌باشد و همچنین از بنیان‌گذاران اتحادیه اروپا است.

کشور آلمان با توجه به رشد صنعتی روزافزون خود به چهارمین کشور قدرتمند صنعتی تبدیل شده که به تبع آن، کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگی در خاک این کشور فعالیت می‌کنند؛ از جمله؛ دایمر، فولکس واگن، آلیانتس، مرسدس بنز، BMW، آدیداس، پورشه و … وجود این شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ، موجب به وجود آمدن فرصت‌های شغلی فراوان در این کشور شده است
رشد بالای صنعت و تجارت در این کشور باعث شده تا آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی به شمار آید و همچنین این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده کالا و دومین کشور واردکننده کالا از لحاظ درآمد در جهان می‌باشد.

در مجموع، کشور آلمان به دلیل پیشرفت‌های رفاهی و سطح بالای زندگی و داشتن دانشگاه‌های معتبر، علاقه‌مندان زیادی از سراسر دنیا برای مهاجرت دارد. همچنین به دلیل این‌که آلمان در راستای جذب نیروی کار ماهر از سراسر دنیاست و علاقه‌مند به جذب متخصصانی در زمینه¬های؛ فناوری اطلاعات، علوم طبیعی، مهندسی یا استادی می‌باشد، در سال‌های اخیر میزان پذیرش مهاجر در آلمان بیشتر شده است.

همچنین لازم به ذکر است که تمامی افرادی که بتوانند رزومه قابل‌توجهی ارائه دهند و مهارت خود را ثابت کنند، بعد از 5 سال کار در آلمان اقامت دائم این کشور را به دست می‌آورند.
برای مهاجرت به آلمان، یک سری شرایط وجود دارد و مدارک خاصی باید آماده شود تا متقاضیان بتوانند اقدام به درخواست ویزای آلمان نمایند. طبیعتاً افراد عادی به علت ناآشنایی با این شرایط و مقررات، از شانس کمتری برای اخذ ویزا برخوردار خواهند بود. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود که برای درخواست ویزای آلمان از جمله ویزا جهت کار در این کشور، با وکلای متخصص و باتجربه ای که آگاه به شرایط و قوانین موجود بوده و به روش‌های اخذ ویزا اشراف کامل دارند همکاری نمایید.

وکیل ویزای کار آلمان در تهران

خدمات ما در زمینه وکیل ویزای کار در آلمان

وکلای متخصص مهاجرت به آلمان موسسه حقوقی عدل داد، آماده خدمت‌رسانی به شهروندان محترم جهت ارائه مشاوره و قبول وکالت برای مهاجرت و درخواست ویزای آلمان جهت کار در این کشور می‌باشند.

ویژگی‌های وکلای متخصص موسسه حقوقی عدل داد در زمینه مهاجرت ویزای کاری آلمان:

 • رضایت مشتریان سابق از خدمات موسسه حقوقی عدل داد.
 • اخذ سالانه صدها پرونده مهاجرت جهت کار در آلمان که ناشی از اعتماد موکلین به موسسه حقوقی عدل داد است.
 • مشاوره صحیح، کامل و جامع وکلای موسسه حقوقی عدل داد برای کسب اطلاعات موکلین و آگاهی بیشتر جهت مهاجرت به آلمان.
 • راهنمایی دقیق موکلان جهت آماده‌سازی منظم و مناسب مدارک برای درخواست ویزای کاری آلمان.
 • معرفی روش‌های مختلف مهاجرت به آلمان با توجه به خواسته‌های متقاضیان و با آگاهی از آخرین قوانین و مقررات مربوطه.
 • راهنمایی دقیق موکلین با اشراف کامل به موضوعات اخذ ویزا، روادید سفر و گردشگری و …
 • پشتیبانی از موکلین در تمامی مراحل دریافت ویزای کاری آلمان.
 • ارائه مشاوره و قبول وکالت در خصوص پر کردن فرم‌های درخواست ویزای کاری.
 • قبول وکالت جهت تعیین وقت سفارت آلمان برای درخواست ویزای کاری.
 • ارائه مشاوره و قبول وکالت جهت درخواست ویزای کار آلمان.
 • ارائه مشاوره و قبول وکالت برای درخواست ویزای جستجوی کار در آلمان.
 • ارائه مشاوره و قبول وکالت جهت ثبت شرکت در آلمان.
 • ارائه مشاوره و قبول وکالت جهت اخذ کارت آبی آلمان.

در صورت تمایل به ارائه مشاوره و قبول وکالت وکلای متخصص ویزای کار در آلمان موسسه حقوقی عدل داد، با اطلاعات موجود در سایت با ما ارتباط برقرار نمایید.

در ادامه به بررسی تفصیلی کار در آلمان ویزای کاری در این کشور خواهیم پرداخت.

مزایای ما

مدارک ویزای کار آلمان

وکلای پایه یک دادگستری

تمام وکلای ما از وکلای طراز اول پایه یک دادگستری می باشند. و سالها تجربه در تخصص خود دارند.
ویزای کار المان

عضو کانون وکلای دادگستری

تمام وکلای ما عضو کانون وکلای دادگستری می باشند که بالاترین درجه اعتبار قضایی را داراست.
ویزا جستجوی کار المان

استفاده از مشاورین متخصص

مشاورین ما: حقوق دانان بازنشسته وزارت امور خارجه، اساتید دانشکده حقوق، دفاتر مهاجرت در اروپا و کانادا
جاب آفر آلمان

بررسی پرونده بصورت جمعی

تمام پرونده های موکلین بصورت جمعی از بهترین وکلای متخصص بررسی میشود تا بهترین نتیجه دریافت شود.
وکیل ویزای جستتجوی کار آلمان

حفاظت از پرونده شما

پرونده تمام موکلین کاملاً محرمانه بوده و هیچ اطلاعاتی به شخص، شرکت و یا نهاد خاصی داده نمیشود.
ویزا جستجوی کار آلمان

حق الوکاله منصفانه

حق الوکاله دریافتی با توجه به خدمات و استفاده از بهترین وکلای طراز اول و بهترین مشاورین کاملاً منصفانه می باشد.
بلوکارت آلمان

پیگیری مستمر

از همان روز بستن قرارداد، کار روی پرونده شروع میشود و بدون وقفه تا حصول نتیجه ادامه می یابد.
کارت آبی آلمان

گزارش دهی منظم

وکلای ما به موکلین بصورت منظم گزارش پیشرفت کار ارائه میدهند تا موکلین در جریان کامل پرونده باشند.
بلوکارت آلمان

سریعترین نتیجه

بعلت پیگیری وکلا و مشورت جمعی و همینطور تجربه مشاورین ما، سریع ترین نتیجه را در این مرکز خواهید گرفت.
ویزای کار المان

و یا با شماره زیر تماس بگیرید تا زمان اولین جلسه رو تعیین نمایید:

47623 – 021  (۲۰ خط ویژه)

54 30 300 – 0930 

پاسخگو ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر

کار در آلمان

آلمان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شینگن می‌باشد.
شینگن یک منطقه از مجموع 26 کشور اروپایی است که دارای مرزهای آزاد برای شهروندان هرکدام از این کشورها می‌باشد؛ به‌عبارت‌دیگر، هر کدام از شهروندان یکی از این 26 کشور، می‌توانند آزادانه و بدون نیاز به ویزا، به دیگر کشورهای عضوی منطقه شینگن سفر کنند. در نتیجه این پیمان، بزرگ‌ترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهان به نام منطقه شینگن ایجاد شد که محدوده‌ای به مساحت 4,300,000 کیلومترمربع و جمعیتی بالغ‌بر 420,000,000 نفر را دربر می‌گیرد.

نام «شینگن» از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ گرفته شده، این دهکده در محلی که مرز کشور لوکزامبورگ با آلمان و فرانسه تلاقی می‌شود واقع است.

غیر از شهروندان مقیم این 26 کشور، شهروندان دیگر کشورها برای مسافرت به این مناطق نیاز به اخذ ویزای مخصوصی به نام «ویزای شینگن» دارند و در صورت اخذ این ویزا، همانند دیگر شهروندان این کشورها، امکان مسافرت به تمامی این 26 را خواهند داشت.

شینگن پیمانی است که در تاریخ 14 ژوئن سال 1985 میان پنج کشور از ده کشور عضو اتحادیه اروپا امضا شد و هم‌اکنون 26 کشور از کشورهای اروپایی عضو آن هستند، کشورهای عضو پیمان شینگن عبارت‌اند از؛ اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس می‌شود. همچنین، کشورهای رومانی، بلغارستان، قبرس و کرواسی نیز درصدد پیوستن به پیمان شینگن قرار دارند.

کشور آلمان به علت پیشرفته بودن صنعت و تجارت خود همواره به نیروی کار بسیاری نیاز داشته است و هم‌اکنون نیز با کمبود نیرو به اصطلاح پیری نیرو روبه‌رو است؛ به همین دلیل این کشور همواره به جذب نیروی کار ماهر خارجی رغبت بالایی نشان داده و شرایط مناسب و مساعدی را برای متقاضیان فراهم کرده است. از جمله دیگر دلایلی که افراد را ترغیب به کار در این کشور می‌کند، سطح بالای رفاه و زندگی، آب‌وهوای مناسب، پیشرفته بودن، حقوق بالا، مزایای مناسب و امنیت شغلی بالا می‌باشد.

بنابراین، هم‌اکنون کشور آلمان دارای بازار کار بسیار جذابی مخصوصاً برای افراد ماهر و مهندسان می‌باشد و سطح استانداردهای خدماتی که به نیروهای کار در این کشور اعطا می‌شود بسیار بالا می‌باشد.

کار در کشور آلمان، به خصوص برای ایرانیانی که قصد اقامت در این کشور را دارند، گزینه بسیار مناسبی می‌باشد، از این جهت که این امر می‌تواند پلی برای اخذ اقامت در این کشور و در نهایت شهروندی آلمان باشد. به همین دلیل، کار در کشور آلمان یکی از طرق مناسب و پرطرفدار برای اخذ اقامت این کشور به شمار می‌رود.

ویزای کار در آلمان

برای کار در آلمان، متقاضیان باید ابتدا اجازه کار در این کشور یا ویزای کار آلمان را دریافت نمایند.

این امر به سه روش صورت می‌گیرد که عبارت‌اند از:

 • ویزای جستجوی کار در آلمان یا Job Seeker
 • داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمایان آلمانی (Job Offer)
 • داشتن کارت آبی یا Blue Card

1. ویزای جستجوی کار آلمان

همان‌طور که گفته شد، کشور آلمان از قطب‌های مهم اقتصادی در جهان بوده و به علت صنایع متعدد در این کشور، نیاز مبرمی به نیروی کار تحصیل‌کرده و متخصص دارد. به همین علت، این کشور به متقاضیان سراسر دنیا ویزایی به نام ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker) ارائه می‌دهد که با استفاده از این ویزا، متقاضیان می‌توانند به آلمان سفر کرده و در مدتی معینی به دنبال کار بگردند. در صورت یافتن کار، با این ویزا امکان اخذ اقامت دائم آلمان و در نهایت پاسپورت این کشور و شهروندی آمان نیز فراهم می‌شود.

ویزای جستجوی کار آلمان یا Job Seeker یک مجوز اقامت است که به دارندگان این امکان را می‌دهد که ظرف مدت 6 ماه اقامت در آلمان، با بازدید از این کشور، به دنبال کار بگردند. در پایان این مدت، در صورت یافتن کارفرما، اگر متقاضی دارای شرایط لازم باشد، ویزای کاری آلمان یا اجازه کار در آلمان به متقاضیان اعطا خواهد شد که مجوزی برای کار و زندگی متقاضی در خاک آلمان خواهد بود.

درصورتی‌که متقاضی بتواند ویزای کار در آلمان را کسب کند، می‌تواند به صورت نامحدود و تمام وقت در طول هفته کار کند و همچنین خانواده خود را همراه خود به آلمان ببرد و مانند شهروندان آلمانی، خانواده متقاضی می‌توانند به تحصیل و کار در این کشور بپردازند.

پس از اخذ ویزای کار در آلمان، این ویزا برای یک سال صادر می‌شود و پس از آن با وجود شرایط لازم، برای یک سال دیگر تمدید شده و پس از آن، برای سه سال تمدید خواهد شد. در صورت گذشت 5 سال از زمان اخذ ویزای کار آلمان، دارندگان این ویزا می‌توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند و پس از گذشت 2 سال، درخواست تابعیت آلمان را بدهند و با اخذ پاسپورت آلمانی، شهروند آلمان محسوب شوند.

مدارک لازم برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان:

 • شرایط سنی بین 24 تا 40 سال.
 • مدرک دانشگاهی حداقل لیسانس از دانشگاه معتبر. (برای مشاغل ضروری و مهم مانند رشته های مهندسی و تکنولوژی، مدرک فوق دیپلم کافی است)
 • سه سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی.
 • داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1
  مدارک لازم برای اخذ ویزای کار آلمان:
 • گذرنامه معتبر که دارای حداقل 3 ماه اعتبار باشد و در صورت وجود گذرنامه‌های قدیمی، ارائه این گذرنامه‌ها.
 • شناسنامه همراه با کپی از تمام صفحات.
 • گذرنامه و شناسنامه همسر و وضعیت مالی و شغلی او. در صورت فوت، گواهی فوت او.
 • مدارک مربوط به فرزندان متقاضی.
 • فرم تقاضای ویزا که با زبان آلمانی یا انگلیسی تکمیل و امضا شده باشد.
 • یک عدد عکس رنگی 3*4 جدید.
 • بیمه درمانی معتبر برای طول سفر با پوشش حداقل 30.000 یورو در تمامی کشورهای عضو شینگن.
 • دعوت‌نامه امضا شده تجاری که بیانگر هدف از مسافرت و مدت زمان آن است و تمامی هزینه‌های مسافرت را تقبل نماید.
 • مکاتبات تجاری با شرکت دعوت کننده به کار یا مدارک مربوط به واردات و صادرات کالا و تمامی مدارکی که نشانگر اعتبار تجاری با شرکت دعوت کننده باشد.
 • اسناد مالکیت اموال متقاضی در کشور مقیم.
 • ارائه مدارک مالی شامل صورت حساب گردش بانکی در 3 ماه اخیر.
 • گواهی اشتغال به کار صادره از سوی کارفرما و مدارک مربوط به آن از جمله روزنامه رسمی شرکت، فیش حقوقی و سوابق بیمه تأمین اجتماعی.همچنین متقاضی باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشد یا حداقل مدرک IELTS یا TOFEL را داشته باشد و همچنین باید حداقل حدود 10,000 یورو تمکن مالی داشته باشد.
  کلیه مدارک باید توسط مترجمان رسمی به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شوند.

2. پیشنهاد شغل از کارفرما (Job Offer)

یکی دیگر از راه‌های اخذ ویزای کار آلمان، داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در آلمان است. برای این امر، متقاضیان باید با کارفرمایان آلمانی ارتباط برقرار کرده و با مکاتبه با آن‌ها، کارفرمایان را مجاب به صدور دعوت‌نامه کاری نمایند تا با استفاده از آن، متقاضی بتواند برای ویزای کار در آلمان درخواست دهد.

این امر به راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ زیرا کارفرمایان در کشور آلمان، برای درخواست نیروی کار، موظف‌اند که ابتدا شغل موردنظر را برای مدت 3 ماه در آلمان و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا منتشر کرده و به نمایش عموم بگذارند؛ به‌عبارت‌دیگر بر اساس قوانین آلمان، تابعین آلمانی برای کسب مشاغل موجود در این کشور در اولویت قرار دارند و اگر نیروی مناسبی از این اشخاص وجود نداشته باشد، تابعین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نسبت به اشخاص ثالث مثلاً ایرانیان در اولویت خواهند بود.

بنابراین این روش برای اخذ ویزای کار در آلمان دارای سختی‌هایی خواهد بود و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از دیگر روش‌های موجود استفاده شود.

3. کارت آبی (Blue Card) آلمان

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت آلمان برای کسب اقامت دائم، اخذ کارت آبی می‌باشد. در سال‌های اخیر به علت افزایش رشد چشمگیر صنعتی و تجاری در قاره اروپا و در پی کمبود نیروی کار انسانی برای تحقق بخشیدن به اهداف صنعتی و تجاری، اتحادیه اروپا در برنامه چشم‌انداز اقتصادی کشورهای عضو این اتحادیه در سال 2007 با الهام از کارت سبز (Green Card) کشور آمریکا، طرحی با استفاده از نماد پرچم اتحادیه اروپا که به رنگ آبی است تحت عنوان Blue Card یا کارت آبی ارائه نمود که طی آن متقاضیان کار متخصص غیراروپایی بتوانند در قالب این برنامه به کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به جز انگلستان، دانمارک و ایرلند) برای کار مهاجرت نمایند.
یکی از کشورهایی که بیشتری استقبال را از این طرح کرده کشور آلمان می‌باشد که از قدرت‌های برتر اقتصادی اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. این کشور از سال 2012 با استفاده از این طرح تاکنون مهاجران زیادی را برای کار در آلمان به خود جذب کرده است.

کارت آبی در ابتدا برای مدت 4 سال و یا برای مدت معین مذکور در قرارداد کار با کارفرما صادر شده و پس از پایان این مدت قابل تمدید می‌باشد.

کارت آبی به افرادی اختصاص می‌یابد که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشغول به کار تخصصی بوده و درآمد ماهیانه مشخصی نیز داشته باشد که حداقل 4,200 یورو در ماه می‌باشد. البته امکان اخذ این کارت بدون داشتن شرایط شغلی و با سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در آلمان وجود دارد.

متقاضیانی که قصد دریافت کارت آبی را دارند، باید یک مدرک دانشگاهی از مراکز آموزش عالی در آلمان داشته باشند و در صورت تحصیل در خارج از آلمان، باید مدرک تحصیلی خود را در سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان به تائید برسانند.

پس از دریافت کارت آبی، دارندگان این کارت به مدت 6 ماه فرصت خواهند داشت که شغلی با حداقل دستمزد گفته شده پیدا کنند و از کارفرمای مربوطه پیشنهاد رسمی کار دریافت نمایند.
همچنان دارندگان این کارت می‌توانند پس از گذشت 3 سال از تاریخ صدور کارت آبی، درصورتی‌که همچنان مشغول به کار در آلمان باشند، درخواست اقامت دائم نمایند و اگر متقاضی مدرک B1 زبان آلمانی داشته باشد، می‌تواند به جای 3 سال، پس از 2 سال درخواست اقامت دائم بدهد.
درصورتی‌که متقاضی حین استفاده از کارت آبی و کار در آلمان، به هر دلیلی شغل خود را از دست بدهند، مدت 3 ماه فرصت خواهند داشت تا مجدداً شغل جدیدی پیدا کنند.

نکته قابل توجه این است که قانون کارت آبی، مراتب استخدامی که در آن تابعین آلمان و اتحادیه اروپا برای کسب مشاغل آلمان در اولویت بودند را حذف کرده و دارندگان کارت آبی می‌توانند به راحتی برای پست‌های خالی در این کشور درخواست دهند.

مدارک لازم برای درخواست کارت آبی:

 • یک قطعه عکس بیومتریک؛
 • ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی؛
 • گواهی ارزشیابی مدارک دانشگاهی؛
 • ترجمه رسمی سوابق کاری متقاضی در خارج از آلمان (در صورت وجود)؛
 • پیشنهاد کار یا قرارداد کار با یک شرکت در آلمان؛
 • تکمیل فرم‌های درخواست تمدید اقامت؛
 • تکمیل فرم‌های تشریح شغل متقاضی (در صورت لزوم)؛
 • در صورت لزوم، موافق نامه سازمان کار آلمان.

مزایای اخذ کارت آبی:

 • هزینه اندک و بهترین راه اقامت در آلمان؛
 • عدم نیاز به ارائه طرح توجیهی اقتصادی برای ثبت شرکت؛
 • امکان همراهی خانواده متقاضی و تحصیل و کار آن‌ها؛
 • امکان تحصیل فرزندان در آلمان؛
 • امکان کار در هر یک از کشورهای اروپایی غیر از انگلستان، دانمارک و ایرلند پس از 18 ماه کار در آلمان؛
 • کاهش ریسک‌پذیری با این نوع سرمایه‌گذاری؛
 • امکان کار به صورت تمام وقت و نامحدود؛
 • بهره‌مندی از تمامی مزایای شهروندی و اجتماعی آلمان؛
 • امکان اخذ بیمه بیکاری و حتی بازنشستگی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چهار × 5 =

فهرست
Call Now Buttonتماس برای وقت ملاقات