دفتر حقوقی

وکیل کمیسیون ماده 100 | وکیل شهرداری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. وکیل کمیسیون ماده 100 | وکیل شهرداری

وکیل متخصص کمیسیون ماده 100 – وکیل شهرداری

ماده 100 کمیسیون شهرداری

ماده 100 کمیسیون شهرداری بیان می‌دارد:
«صاحبان املاک و اراضی واقع در محدوده یا حریم شهر، برای هرگونه عملیات ساختمانی یا احداث بنا، نخست ملزم به اخذ پروانه هستند. در صورت فقدان پروانه¬ی عملیات ساختمانی، مأمورین شهرداری می‌توانند از فعالیت ساخت‌وساز جلوگیری کنند.»
در مواردی که شهرداری مطابق با ماده مذکور، از ادامه عملیات ساختمانی یا احداث بنا به علت فقدان پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می‌کند، موظف است حداکثر در مدت یک هفته از تاریخ جلوگیری از عملیات ساختمانی، موضوع را در کمیسیون ماده 100 شهرداری مطرح کند. در غیر این صورت، کمیسیون ماده 100 به درخواست ذی‌نفع عمل خواهد کرد.
حوزه عملکرد کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری‌ها، تنها پیرامون تخلفات عملیات ساختمانی یا احداث بنا در فضای درون شهری است و اختصاص به عملیات ساختمانی یا احداث بنا در فضای حومه و برون شهری ندارد.

تخلفاتی که در کمیسیون ماده 100 شهرداری بررسی می‌شوند عبارت‌اند از:

1. احداث بنا بدون پروانه:

صاحبان املاک و اراضی، قبل از اقدام به هرگونه عملیات ساختمانی، احداث بنا یا تفکیک اراضی، موظف به اخذ پروانه از شهرداری می‌باشند. در صورت تخلف مالکان از این امر، شهرداری موضوع را به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده و کمیسیون نیز بر اساس تبصره یک ماده 100 ممکن است دستور تخریب بر اساس عدم رعایت معیارهای موجود در این تبصره دهد یا اقدام به اخذ جریمه از ذی‌نفع، به ازای هر مترمربع بنای بدون مجوز، یک‌دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک‌پنجم ارزش سرقفلی ساختمان درصورتی‌که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد می‌کند.

2. تراکم اراضی:

درصورتی‌که مالک افزون بر مساحت زیربنای درج‌شده در پروانه ساختمانی اضافه بنا داشته باشد دچار تخلف شده و این موضوع در کمیسیون ماده 100 شهرداری رسیدگی خواهد شد.

3. عدم استحکام بنا:

درصورتی‌که بنا استحکام لازم را به علت عدم رعایت اصول فنی و معماری توسط مالک نداشته باشد، کمیسیون ماده 100 شهرداری حکم به تخریب بنا می‌دهد.

4. تغییر کاربری:

هنگامی‌که بنا برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی، در منطقه تجاری محل کسب و یا پیشه یا تجارت دایر شود، تخلف تغییر کاربری بوده و در این صورت کمیسیون ماده 100 شهرداری حکم به تعطیلی محل کسب یا پیشه و یا تجارت، طرف مدت یک ماه می‌دهد.

5. عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی:

در این زمینه نیز کمیسیون ماده 100 شهرداری می‌تواند حکم تخریب صادر کند.

6. تجاوز به معابر شهری:

مالکین در زمان نوسازی ساختمان، موظف به اصلاح پروانه ساختمانی بر اساس طرح‌های تصویب‌شده هستند. درصورتی‌که هنگام احداث بنا، برخلاف پروانه یا فاقد آن، از حدود مشخص‌شده تجاوز کنند، شهرداری موظف است از ادامه عملیات ساختمانی جلوگیری کند و پرونده را جهت تعیین تکلیف به کمیسیون ماده 100 ارسال کند.

7. عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ:

درصورتی‌که مالک با توجه به مشخصات پروانه و نقشه‌ها و ضوابط شهرداری از احداث پارکینگ الزامی خودداری کند، یا اینکه پارکینگ احداثی مالک به‌گونه‌ای باشد که امکان اصلاح تخلفات وجود نداشته باشد، دچار تخلف شده است. در این مواقع کمیسیون ماده 100 شهرداری حکم به اخذ جریمه می‌دهد و در صورت عدم امکان اصلاح، با توجه به موقعیت محلی و نوع استفاده از فضای پارکینگ، می‌تواند رأی به جریمه مجدد صادر کند.

نقض آرای کمیسیون ماده 100

برای نقض آرای قطعی صادره از کمیسیون ماده 100 شهرداری باید با استفاده از وکلای متخصص و باتجربه در این زمینه که آگاه به قوانین و مقررات مربوطه هستند، در دیوان عدالت اداری شکایت کرد.
دیوان عدالت اداری می‌تواند در صورت نیاز طرفین پرونده را برای ادای توضیحات دعوت کند و درنهایت چه با حضور طرفین و چه بدون حضور آن‌ها یا یکی از آن‌ها، اقدام به صدور رأی می‌کند.
درصورتی‌که صدور رأی بدون اخذ توضیحات ممکن نباشد، در صورت عدم حضور طرفین، شعبه دیوان قرار ابطال دادخواست صادر می‌کند.
همچنین امکان تجدیدنظرخواهی از آرای دیوان عدالت اداری در این خصوص، فقط برای شهرداری نسبت به شکایت از آرای صادره وجود دارد.

وکیل متخصص کمیسیون ماده 100 شهرداری

همان‌طور که گفته شد، ماده 100 قانون شهرداری‌ها و تبصره‌های آن دارای پیچیدگی‌ها نکات ریز مخصوص به خود هستند، به‌علاوه شیوه عمل و فعالیت کمیسیون ماده 100 شهرداری و رویه قضایی آن ایجاب می‌کند تا برای اقامه دعوا جهت نقض آرای کمیسیون ماده 100 شهرداری ملزم به استفاده از وکلای متخصص و باتجربه امور شهرداری باشیم.
وکلای متخصص کمیسیون ماده 100 شهرداری، معمولاً به پرونده‌های مربوط به این کمیسیون رسیدگی کرده و با کسب تجربه در این زمینه و تخصص در آن، امکان موفقیت در پرونده‌های کمیسیون ماده 100 شهرداری را افزایش داده و می‌تواند با استفاده از تخصص خود به شهروندان برای کسب بهترین نتیجه در دعاوی این موضوع کمکم کند.
موسسه حقوقی تخصصی عدل داد، با استفاده از مجرب‌ترین کادر وکلای متخصص کمیسیون ماده 100 شهرداری، آماده خدمت‌رسانی به شهروندان گرامی در این زمینه، جهت کسب نتیجه مطلوب می‌باشد.
فهرست
Call Now Buttonتماس برای وقت ملاقات