دفتر حقوقی
وکیل امور حسبی

وکیل امور حسبی:

امور حسبی به احوال شخصیه افراد مربوط می‌شود و دادگاه مکلف است بدون اینکه شکایت و دعوایی در آن امور باشد به آن‌ها رسیدگی کند و در آن به اموری مثل؛ تعین قیم و نظارت به اعمال قیم، امور مربوط به ارث و وصیت، اداره اموال افراد مفقودالاثر و موارد مربوط به آن‌ها رسیدگی می‌شود.

امور حسبی در مقابل امور ترافعی قرار دارد. امور ترافعی اموری است که برای رسیدگی دادگاه وجود نزاع میان دو شهروند ضرورت دارد

امور حسبی در نگاه اول مسائل ساده و پیش‌پاافتاده‌ای است ولی این امر از پیچیدگی‌های مربوط به خود برخوردار است و کار یک وکیل امور حسبی از یک وکیل حقوقی به دلیل اینکه ممکن است قضات برداشت‌های متفاوتی از قانون امور حسبی داشته باشند به مراتب پیچیده‌تر است.

دفتر حقوقی امور حسبی

مواد مهم قانون امور حسبی که وکیل امور حسبی باید در نظر داشته باشد:

ماده 1:

«امور حسبی اموری است که دادگاه‌ها مکلف‌اند نسبت به آن امور اقدام نموده و تصمیمی اتخاذ نمایند بدون اینکه رسیدگی به آن‌ها متوقف بر وقوع اختلاف و منازعه بین اشخاص و اقامه دعوا از طرف آن‌ها باشد.»

ماده 3:

«رسیدگی به امور حسبی در دادگاه‌های حقوقی به عمل می‌آید.»

 ماده 12:

«روزهای تعطیل مانع از رجوع به دادرس در امور حسبی نیست و دادرس می‌تواند رسیدگی را در روزهای تعطیل به تأخیر اندازد مگر اینکه امر از امور فوری باشد.»

ماده 13:

«دادخواست در امور حسبی ممکن است کتبی یا زبانی باشد، درخواست زبانی در صورت مجلس نوشته‌شده و به امضای درخواست‌کننده می‌رسد.»

ماده 15:

«اشخاص ذی‌نفع می‌توانند شخصاً در دادگاه حاضر شوند یا نماینده بفرستند و نیز می‌توانند کسی را به سمت مشاور همراه خود به دادگاه بیاورند و در صورتی که نماینده به دادگاه فرستاده شود نمایندگی او باید نزد دادرس محرز شود

تبصره: نماینده اعم از وکلای دادگستری یا غیر آن‌هاست.»

ماده 22:

«دادرس پس از تمام شدن بازجویی و رسیدگی منتهی در ظرف دو روز تصمیم خود را اعلام می‌کند»

ماده 27:

«تصمیم دادگاه در امور حسبی قابل پژوهش و فرجام نیست جز آنچه در قانون تصریح‌شده باشد.»

ماده 44:

«کسانی که تصمیم دادگاه را در امور حسبی برای خود مضر بدانند می‌توانند بر آن اعتراض نمایند خواه تصمیم از دادگاه نخست صادرشده یا از دادگاه پژوهشی باشد و حکمی که درنتیجه اعتراض صادر می‌شود قابل پژوهش و فرجام است.»

جهت رزرو وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۴۷۶۲۳ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه) و یا با همراه ۰۹۳۰۳۰۰۳۰۵۴ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید. مشاوره فقط حضوری ارائه می شود و مشاوره تلفنی ارائه نمیشود.

و یا با کلیک روی دکمه زیر ( در تمام ساعات شبانه روز ) فرم کوتاه مربوطه رو پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید.

سپاسگزاریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 4 =

فهرست
Call Now Buttonتماس برای وقت ملاقات