دفتر حقوقی

وکیل مهریه

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. وکیل مهریه

وکیل مهریه | وکیل متخصص دعوای مطالبه مهریه

وکیل مهریه
وکیل مهریه تهران

وکیل مهریه در این نوشتار بررسی میشود:

مدت زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

در این نوشتار به موضوعات زیر میپردازیم :

  • خدمات ما در زمینه وکیل مهریه

  • مزایای ما چیست؟

  • تعریف مهریه از نظر فقه و قانون

  • تعریف انواع مهریه (1. مهرالمسمی  2. مهرالمثل  3. مهرالمتعه)

  • انواع مهریه از جهت نحوه پرداخت

دعوای مطالبه مهریه، با توجه به انواع مختلف مهریه، اعم از مهرالمسمی، مهرالمثل و مهرالمتعه و قوانین و مقررات مربوط به مطالبه هرکدام و نوع مطالبه مهریه، اعم از عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بوده آن، همچنین توجه قوانین و مقررات دریافت مهریه به ملائت و استطاعت مالی شوهر و همچنین امکان درخواست اعسار شوهر جهت عدم پرداخت مهریه و مراحل مختلف و پیچیده رسیدگی به این دعوا، دارای سختی‌ها و مشکلات مخصوص خود است که غلبه بر تمامی آن‌ها و کسب نتیجه مطلوب، تنها از وکلای متخصص دعوای مطالبه مهریه برمی‌آید که تجربه کار در این زمینه و کسب نتیجه را دارند.
همان‌طور که گفته شد، دعوای مطالبه مهریه، دارای مراحل مختلفی رسیدگی در دادگاه بوده و امکان کسب نتیجه موردنظر در این موارد، تنها با داشتن تخصص و مهارت، همچنین آگاهی به رویه قضایی و شناخت دیدگاه‌های قضات در این دعوا دارد که به تجربه کار در این حوزه، طی سال‌های متعددی نیازمند است.
وکلای تخصصی موسسه حقوقی عدل داد که در دعاوی مختلف مربوط به خانواده، ازجمله وکیل طلاق، دعوای مطالبه مهریه (وکیل مهریه)، دارای تخصص و تجربه بوده و به تمامی قوانین و مقررات مربوطه و همچنین آرای وحدت رویه در خصوص دعاوی خانوادگی آگاهی کامل داشته، آماده خدمت‌رسانی به شهروندان گرامی جهت قبول وکالت و رسیدگی به دعاوی آن‌ها در مراحل مختلف دادرسی هستند.
وکیل مهریه توافقی

ازجمله خدمات موسسه حقوقی عدل داد در دعوای مطالبه مهریه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

• ارائه مشاوره کامل و جامع راجع به مراحل مختلف رسیدگی به دعوای مطالبه مهریه، پیش از قبول وکالت.
• توضیح و تشریح کامل مراحل مختلف رسیدگی به دعوای مطالبه مهریه به متقاضیان مهریه.
• شروع به انجام مراحل رسیدگی دعوای مطالبه مهریه، بلافاصله پس از قبول وکالت.
• انجام دعاوی مربوط به مطالبه مهریه در کوتاه‌ترین زمان ممکن با استفاده از راه‌حل‌های تخصصی ما که با تجربه کار در این پرونده‌ها طی سالیان متمادی به‌دست‌آمده.
• در صورت نیاز، مشورت وکلای متخصص امور خانواده موسسه حقوقی عدل داد با یکدیگر در خصوص پرونده‌های موکلین جهت رسیدن به بهترین نتیجه ممکن در کوتاه‌ترین زمان.
• ارائه گزارش منظم و دقیق به موکل در تمام مراحل رسیدگی به پرونده.
• امکان دریافت نفقه معوقه و اجرت المثل زوجه، ضمن درخواست مطالبه مهریه توسط وکلای متخصص موسسه حقوقی عدل داد.
• اخذ حق‌الوکاله منصفانه از موکلین دعوای طلاق، جهت رعایت حال زنان مطلقه.
• تقاضای تجدیدنظر به رأی صادره، درصورتی‌که رأی مطابق انتظارات موکل نباشد.
• وکلای متخصص موسسه حقوقی عدل داد، در دعوای مطالبه مهریه می‌توانند در اسرع وقت، تمامی اموال زوج را شناسایی کرده و با معرفی آن‌ها به دادگاه، امکان اخذ مهریه زوجه را افزایش دهند.
• در مواردی که مهریه تعیین نشده است، وکلای متخصص موسسه حقوقی عدل داد می‌تواند با ارائه بهترین دادخواست ممکن به دادگاه، امکان اخذ بالاترین مهرالمثل یا مهرالمتعه ممکن را برای زوجه فراهم آورند.
با توجه به موارد فوق، شما شهروندان محترم می‌توانید در صورت نیاز به وکیل متخصص دعوای مطالبه مهریه (وکیل مهریه) ، جهت قبول وکالت یا مشاوره حقوقی در خصوص این دعوای، با توجه اطلاعات موجود در سایت، با موسسه حقوقی عدل داد ارتباط برقرار کرده تا ما شما را به یکی از وکلای متخصص دعوای مطالبه مهریه موسسه حقوقی عدل داد متصل کنیم.
با توجه به موارد فوق، شما شهروندان محترم می‌توانید در صورت نیاز به وکیل متخصص مهریه جهت قبول وکالت یا مشاوره حقوقی در خصوص دعوای طلاق، با توجه اطلاعات موجود در سایت، با موسسه حقوقی عدل داد ارتباط برقرار کرده تا ما شما را به یکی از وکلای متخصص دعوای طلاق موسسه حقوقی عدل داد متصل کنیم.

مزایای ما

وکیل مهریه تهران

وکلای پایه یک دادگستری

تمام وکلای ما از وکلای طراز اول پایه یک دادگستری می باشند. و سالها تجربه در تخصص خود دارند.
وکیل مهریه در تهران

عضو کانون وکلای دادگستری

تمام وکلای ما عضو کانون وکلای دادگستری می باشند که بالاترین درجه اعتبار قضایی را داراست.
بهترین وکیل مهریه

استفاده از مشاورین متخصص

مشاورین ما: قضات بازنشسته دادگستری، اساتید دانشکده حقوق، مشاورین حقوقی نیروی انتظامی و وکیل طلاق دادگاه خانواده
وکیل مهریه تضمینی

بررسی پرونده بصورت جمعی

تمام پرونده های موکلین بصورت جمعی از بهترین وکلای متخصص بررسی میشود تا بهترین نتیجه دریافت شود.
بهترین وکیل وصول مهریه

حفاظت از پرونده شما

پرونده تمام موکلین کاملاً محرمانه بوده و هیچ اطلاعاتی به شخص، شرکت و یا نهاد خاصی داده نمیشود.
وکیل طلاق و مهریه

حق الوکاله منصفانه

حق الوکاله دریافتی با توجه به خدمات و استفاده از بهترین وکلای طراز اول و بهترین مشاورین کاملاً منصفانه می باشد.
مشاوره وکیل مهریه

پیگیری مستمر

از همان روز بستن قرارداد، کار روی پرونده شروع میشود و بدون وقفه تا حصول نتیجه ادامه می یابد.
وکیل مهریه

گزارش دهی منظم

وکلای ما به موکلین بصورت منظم گزارش پیشرفت کار ارائه میدهند تا موکلین در جریان کامل پرونده باشند.
وکیل تضمینی مهریه

سریعترین نتیجه

بعلت پیگیری وکلا و مشورت جمعی و همینطور تجربه مشاورین ما، سریع ترین نتیجه را در این مرکز خواهید گرفت.

و یا با شماره زیر تماس بگیرید تا زمان اولین جلسه رو تعیین نمایید:

47623 – 021  (۲۰ خط ویژه)

54 30 300 – 0930 

پاسخگو ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر

مهریه

مهر یا صداق که به فارسی کابین گفته می‌شود، مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می‌گردد و مرد ملزم به دادن آن به زن می‌شود.
گرچه تعیین مهرهای سنگین که به‌تازگی معمول شده عیوبی دارد و به‌ویژه می‌توان آن را سدی در راه تشکیل خانواده محسوب کرد، مع‌هذا مهر که از جانب مرد به زن داده می‌شود می‌تواند کمبود سهم‌الارث زن را در حقوق ما تا حدی جبران کند. به‌علاوه مهر در عرف نشانه ارج و احترامی است که مرد برای زن قائل است و مظهر تعهد شوهر برای تأمین زندگی زن است.
گاهی مهر که معمولاً هنگام انحلال ازدواج مطالبه می‌شود، مانع گسستن پیوند زناشویی می‌گردد و تضمینی برای ازدواج به شمار می آید. در صورت وقوع طلاق نیز، گاهی مالی که زن به‌عنوان مهر می‌گیرد در زندگی او بسیار مؤثر است و مانع پریشانی و درماندگی وی می‌گردد.
وکیل مهریه توافقی در تهران
مقررات راجع به مهر در مواد 1078 الی 1101 قانون مدنی آمده که همگی از فقه امامیه گرفته شده است. در فقه و قانون مدنی مهر به سه گونه است:

1. مهرالمسمی
2. مهرالمثل
3. مهرالمتعه

هرکدام از این انواع مهر، دارای شرایط و احکامی است که به در به شرح داده می‌شود:

1. مهرالمسمی

هرگاه مهر در عقد ازدواج تعیین شده باشد، آن را مهرالمسمی میگویند. قانون مدنی مهرالمسمی را تعریف نکرده است اما با استفاده از مواد مختلف این قانون و با توجه به فقه اسلامی، می‌توان گفت:
«مهرالمسمی عبارت از مال معینی است که به‌عنوان مهر با توافق زوجین تعیین می‌شود، یا شخصی که زوجین انتخاب کرده‌اند معین می‌نماید.»
این مال ممکن است عین معین باشد مانند خانه، زمین، باغ، اتومبیل، سکه و غیر این‌ها؛ یا ممکن است منفعت باشد؛ چنانکه سکونت یا اجاره‌بهای خانه‌ای را برای مدت معین مهر قرار دهند؛ و نیز ممکن است عمل (کار) باشد. البته کاری را می‌توان مهر قرار داد که ارزش اقتصادی داشته باشد، مانند تعلیم زبان خارجی، یا هنر دوزندگی، یا آشپزی، یا ساختن خانه‌ای معین. همچنین مهر ممکن است نه عین باشد، نه منفعت و نه عمل، بلکه حق باشد؛ این حق اعم است حق دینی مانند حقی که به نفع زن از طرف شوهر ایجاد می‌شود (چنانکه شوهر تعهد می‌کند مبلغ یک‌صد میلیون تومان بابت مهر به زن بدهد) یا طلبی که شوهر از شخص ثالث دارد و حق دینی (مانند حق انتفاع و حق ارتفاق) و حق خیار.

شرایط مهرالمسمی:

چیزی که به‌عنوان مهر تعیین می‌شود باید دارای شرایط عمومی مورد معامله باشد که عبارت‌اند از:
• مهر باید مالیت داشته باشد؛ یعنی ارزش دادوستد اقتصادی داشته باشد و به‌عبارت‌دیگر بتواند عوض در یک قرارداد معوض قرار گیرد.
• مهر باید قابل تملک به وسیله زن باشد.
• درصورتی‌که مهر عین معین است، باید در زمان عقد موجود باشد؛ و اگر معلوم شود که آن عین در زمان عقد موجود نبوده، تعیین مهر باطل خواهد بود.
• مالی که مهر قرار داده می‌شود باید ملک شوهر باشد و درصورتی‌که ملک غیر باشد، درصورتی‌که صاحب مال مهر را اجازه کند، مهر صحیح و درصورتی‌که اجازه نکند، شوهر باید مثل یا قیمت آن را بدهد.
• مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن‌ها بشود معلوم باشد. (مقدار، جنس و وصف آن مشخص باشد)
• مهر باید معین باشد؛ یعنی نمی‌توان یکی از دو یا چند چیز را به طور مردد مهر قرار داد. (مانند یکی از دو خانه به طور نامعین)
• مهر باید منفعت عقلایی داشته باشد. (قانون، فروش یا استعمال آن را منع نکرده باشد)
• شوهر باید قدرت بر تسلیم مهر داشته باشد وگرنه تعیین مهر درست نخواهد بود.

مقدار مهرالمسمی:

در قانون مدنی برای مهر مقدار حداقل یا حداکثری معین نشده است و ماده 1080 در این زمینه می‌گوید:
«تعیین مهر منوط به تراضی طرفین است»
بااین‌حال ماده 22 قانون حمایت خانواده 1391 بیان می‌دارد:
«هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یک‌صد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. چنانچه مهریه بیشتر از این میزان باشد، در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.»
ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1377:
«هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود، چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تأدیه ننماید، دادگاه او را الزام به تأدیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفاء می‌نماید و در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم‌له، ممتنع را درصورتی‌که معسر نباشد تا زمان تأدیه حبس خواهد کرد …»
مطابق مواد مذکور، در خصوص مهریه تا میزان 110 سکه ضمانت اجرای مدنی و کیفری برای زوج پیش‌بینی‌شده، به این صورت که اگر مرد از پرداخت آن امتناع کند و دادخواست اعسار هم ندهد یا ادعای اعسار او رد شود، به تقاضای زن تا زمان تأدیه مهریه حبس می‌شود؛ اما نسبت به مازاد 110 سکه، ضمانت اجرای کیفری وجود ندارد و زوجه فقط می‌تواند از طریق مدنی و با مراجعه به دادگاه و اثبات ملائت زوج، حق خود را استیفا کند.
بنابراین مشخص می‌شود که مطالبه مهریه، با توجه به میزان آن و وضعیت مالی زوج، پیچیدگی خاص خود را دارد و برای کسب نتیجه در دعوای مطالبه مهریه از زوج، به وکیل متخصص دعوای مطالبه مهریه نیاز است که موسسه حقوقی عدل داد، دارای بهترین و باتجربه‌ترین این وکلا بوده و می‌تواند در جهت مطالبه مهریه زوجه، به شهروندان محترم متقاضی، خدمات تخصصی خود را ارائه دهد.

حق حبس زوجه:

ماده 1085 قانون مدنی بیان می‌دارد:
«زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.»
برابر ماده فوق، قانون به زن حق داده است که تا مهر خود را دریافت نکرده، از تمکین خودداری کند. این حق، به حق حبس زوجه معروف است.

2. مهرالمثل

مهرالمثل مهری است که به موجب قرارداد (نکاح) تعیین نشده، بلکه بر حسب عرف و عادت و با توجه وضع زن از لحاظ سن، زیبایی، تحصیلات، موقع خانوادگی و اجتماعی و غیر این‌ها و با در نظر گرفتن زمان و مکان معین می‌گردد.
ماده 1091 قانون مدنی در این مورد می‌گوید:
«برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.»

مطابق قانون مدنی، زن در موارد زیر مستحق مهرالمثل است:
1. درصورتی‌که مهر در عقد تعیین نشده باشد و قبل از تراضی بر مهر، بین زوجین نزدیکی واقع شود.
2. درصورتی‌که عدم مهر در عقد شرط شده باشد و قبل از تراضی زوجین بر مهر، نزدیکی واقع شود.
3. درصورتی‌که توافق طرفین درباره مهرالمسمی به جهتی باطل باشد، چنانکه مال تعیین شده مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد.
4. درصورتی‌که نکاح باطل و زن جاهل به بطلان بوده و نزدیکی هم واقع شده باشد.

3. مهرالمتعه

در صورت وقوع طلاق قبل از نزدیکی و تعیین مهر، زن مستحق مهرالمتعه خواهد بود.
در این خصوص، ماده 1093 قانون مدنی بیان می‌دارد:
«هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر، زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه خواهد بود.»
مهرالمتعه در اصطلاح حقوقی مالی است که شوهر در صورت وقوع طلاق قبل از نزدیکی و تعیین مهر، به تناسب وضع اقتصادی خود، به زن می‌دهد. مطابق ماده 1094، قانون مدنی:
«برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می‌شود»
بنابراین، در مهرالمتعه، برخلاف مهرالمثل، چنانکه شوهر برحسب ثروت و درآمد خود، چیزی از قبیل دستبند، ساعت، گوشواره یا مقداری پول یا سکه طلا به زن می‌دهد و در صورت بروز اختلاف، دادرسی با رجوع به عرف، میزان مهرالمتعه را تعیین خواهد کرد و حداقل و حداکثری در قانون برای آن پیش‌بینی‌نشده است.
ذکر این نکته لازم است که هرگاه قبل از نزدیکی و تعیین مهر، نکاح به علت فسخ یا فوت یکی از زوجین منحل شود، زن مستحق هیچ‌گونه مهری نخواهد بود؛ زیرا بنا به فرض نه ضمن عقد مهری تعیین شده و نه پس‌ازآن و استحقاق مهرالمثل هم منوط به نزدیکی است که انجام نگردیده است.

انواع مهریه از جهت نحوه پرداخت

وکیل تضمینی مهریه

1. مهریه عندالمطالبه:

در این نوع مهریه، بعد از وقوع عقد نکاح، زوجه می‌تواند حتی در صورت عدم تمکین، تمام مهر را هر زمان که اراده کند از شوهر مطالبه نماید. البته باید گفت که در صورت عدم تمکین زوجه و عدم وقوع نزدیکی، درصورتی‌که زوجین از یکدیگر طلاق بگیرند، زوجه فقط مستحق نصف مهر خواهد بود. در این خصوص ماده 1092 قانون مدنی بیان می‌دارد:
«هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد، حق دارد مازاد از نصف را عیناً با مثلاً یا قیمتاً استرداد کند.»

2. مهریه عندالاستطاعه:

مهریه عندالاستطاعه به این معنا است که شوهر فقط زمانی مکلف به پرداخت مهریه می‌باشد که استطاعت پرداخت او در دادگاه اثبات شود؛ به‌بیان‌دیگر، زوجه باید اموالی از شوهر را که جزء مستثنیات دین نیست را به دادگاه اعلام نماید تا بتواند ضمن توقیف آن اموال، مهریه خود را وصول نماید؛ مثلاً توقیف حساب بانکی شوهر.

 

تماس وکیل مهریه

در پایان باید گفت که با استفاده از وکلای متخصص دفتر حقوقی عدل داد، امکان کسب بهترین نتیجه ممکن در کوتاه‌ترین زمان و با منصفانه‌ترین مبلغ حق الوکاله، در دعوای مطالبه مهریه زوجه، فراهم می‌شود.

جهت رزرو وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۴۷۶۲۳ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه) و یا با همراه ۰۹۳۰۳۰۰۳۰۵۴ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید. مشاوره فقط حضوری ارائه می شود و مشاوره تلفنی ارائه نمیشود.

و یا با کلیک روی دکمه زیر ( در تمام ساعات شبانه روز ) فرم کوتاه مربوطه رو پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

جهت مطالعه بیشتر در مورد قوانین، شرایط و خدمات حقوقی خانواده ( طلاق، حضانت و خانواده) لطفاً روی هر کدام از موارد زیر کلیک نمایید.

وکیل طلاق

وکیل طلاق

صفر تا صد شرایط وکیل طلاق را مطالعه کنید.
وکیل حضانت فرزند

وکیل حضانت فرزند

صفر تا صد شرایط حضانت فرزند را مطالعه کنید.
وکیل خانواده

وکیل خانواده

شرایط وکیل خانواده را مطالعه کنید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید.

سپاسگزاریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

10 − یک =

فهرست
Call Now Buttonتماس برای وقت ملاقات