دفتر حقوقی

وکیل دعاوی گمرکی

وکیل دعاوی گمرکی

گمرکی، کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی، اختلافات گمرکی، اختلاف گمرکی، قاچاق، قاچاق کالا، ارز، قاچاق ارز، واردات، صادرات، واردات کالا، صادرات کالا، ترخیص کالا، انبارداری، ترانزیت، کالا، اظهارنامه، داوری گمرکی، حق‌العمل‌کاری در گمرک، وکیل متخصص گمرکی، پروانه صادرات، عوارض ورودی و صدوری، خدمات گمرکی، گمرک
گمرک یک سازمان دولتی است که وظیفه‌ی اجرای قانون گمرک، عوارض ورودی و صدوری، وصول حقوق و ترانزیت و واردات و صادرات را دارد.
گمرک نقش مرزبان اقتصاد کشور را دارد و مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی، هماهنگی در مبادی ورودی و خروجی و اعمال دیگر مقررات مربوطه در کشور است.
عوارض گمرکی برای کشور نقش مهمی دارد چون یکی از منابع مهم درآمدزایی دولت است.
در صورت بروز اختلاف بین گمرک‌ها با اشخاص، ابتدا در واحدهای ستادی گمرک بررسی‌شده و اظهارنظر صورت می‌گیرد و درصورتی‌که رأی همچنان مورد اعتراض مؤدی باشد، پرونده توسط رئیس‌کل گمرک ایران یا نماینده‌ی او، به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی ارجاع می‌شود.
کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی، مرجع رسیدگی به دعاوی ناشی از انواع اختلافات گمرکی شامل؛ تشخیص تعرفه، ارز کالا، جریمه‌ها غیر از موارد قاچاق کالا و قوه‌ی قاهره (فورس ماژور)
این کمیسیون از هفت نفر عضو اصلی و پنج نفر عضو علی‌البدل تشکیل می‌شود.
آرای کمیسیون اختلافات گمرکی عموماً لازم‌الاجراست. فقط درصورتی‌که مابه‌التفاوت مبلغ موردقبول مؤدی و گمرک و ارزش گمرکی کالایی که در خصوص ورود و صدور مورد اختلاف واقع‌شده، بیش از پنجاه میلیون ریال باشد، مؤدی می‌تواند ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ رأی، به کمیسیون تجدیدنظر برای تجدیدنظرخواهی مراجعه کند. آرای کمیسیون تجدیدنظر قطعی بوده و بر اساس قانون دیوان عدالت اداری، به مدت 3 ماه (برای اشخاص داخل کشور) و 6 ماه (برای اشخاص خارج از کشور) از تاریخ ابلاغ، ازلحاظ شکلی قابل شکایت در دیوان عدالت اداری است.
از نمونه اختلافات گمرکی می‌توان به؛ رفع تعهد از پرونده‌های صادراتی موضوع ماده 12 آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات، استرداد حقوق ورودی موضوع ماده 25 آیین‌نامه اجرایی قانون صادرات و واردات، داوری در دعاوی گمرک، پرونده‌های جرائم کالا در مراجع تخصصی، مطالبه‌ی اضافی پرداختی‌ها به گمرک، اختلافات گمرکی در گمرکات کشور و دفاتر ستادی گمرک ایران، اشاره کرد.
به علت رعایت اصول و موازین قانونی در صادرات و واردات کالا در زمینه‌های؛ سود بازرگانی، ارزش‌گذاری، عوارض، حقوق گمرکی و … معمولاً اختلافاتی بین سازمان گمرک با صادرکنندگان، واردکنندگان، تجار و دیگر اشخاص حقوقی و حقیقی، به وجود می‌آید؛ و در پی آن نیز، دادرسی گمرکی به استناد قانون امور گمرکی و قوانین دیگر، به حل اختلافات و دادرسی در جهت سامان‌دهی امور گمرکی می‌پردازد.
عمده‌ی اختلافات و مشکلات به وجود آمده در امور گمرکی یا ناشی از عدم اطلاع تجار به قوانین و دادرسی گمرکی است یا در اثر نامفهوم بودن قوانین گمرکی و یا عدم تجربه و تخصص آنان است.
در این مواقع یک وکیل متخصص امور گمرکی، می‌تواند با استفاده از تخصص و اطلاعات خاص خود در مورد امور گمرکی و واردات و صادرات و همچنین تجربه‌ی عملی در این امور، مسئولیت پرونده‌های گمرکی را بر عهده بگیرد و مشکلات ناشی از آن را به حداقل برساند.

خدماتی که وکیل متخصص امور گمرکی می‌تواند ارائه دهد؛

. ترخیص کالا، آزادسازی کالاهای ضبط‌شده در گمرک.
. انجام کلیه امور مربوط به واردات و صادرات، کالا و مسائل گمرکی.
. تشریفات گمرکی تنظیم اظهارنامه کالاهای صادراتی و وارداتی.
. صدور کارت بازرگانی و پروانه صادرات، حقوق و عوارض ورودی و صدوری.
. صدور کالا از طریق پست، خرید کالا از خارج از کشور و قراردادهای مربوط به آن.
. تنظیم قرارداد و ارائه مشاوره، عاملیت و نمایندگی در کلیه امور مرتبط با حقوق گمرکی.
. امور بیمه، انبارداری و حق‌العمل‌کاری در گمرک.
. تهیه و تنظیم لوایح و طرح دعوا و پاسخگویی به دعوا در کلیه مراجع اعم از دیوان عدالت اداری، محاکم عمومی و انقلاب، کمیسیون بدوی و تجدیدنظر رسیدگی، در موضوعات؛ وصول مطالبات گمرک از اشخاص و اشخاص از گمرک، قبول داوری در اختلافات ناشی از امور گمرکی بازرگانی، ابطال بخشنامه‌های گمرکی مغایر با قوانین یا خارج از حدود صلاحیت.
نوشتهٔ بعدی
قاچاق کالا و ارز

پست های مرتبط

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 1 =

فهرست
Call Now Buttonتماس برای وقت ملاقات